Jdi na obsah Jdi na menu
 


STANDARD PLEMENE CHODSKÝ PES

Země původu: Česká republika

Garant plemene: ČMKU

Datum publikace platného původního standardu: 28.10.1984

Použití: Pracovní plemeno

Stručný historický přehled:

Původ tohoto plemene je historický. Spisovatel Jindřich Šimon Baar popisoval ve svých dílech opěvujících Chodsko (v letech 1923-1924) psy z oblasti Šumavy, které nazýval "chodské". Tito typově vyrovnaní a velmi houževnatí psi měli za úkol střežit zemské stezky, bránit majetek svých pánů, pomáhali při pasení. S historií Chodska je spjato mnoho písemností i ilustrací. Již J.A.Gabriel ve své písemnosti o Chodsku z r. 1864 psal o tamním lidu s přezdívkou "Psohlavci" z důvodu,že měli na svém praporci jako znamení věrného strážce domu - siluetu hlavy typického ovčáckého psa s delší srstí na krku. Existenci dlouhosrstých ovčáckých psů,věrných pomocníků a strážců chodů,popisoval také spisovatel A.Jirásek ve svém románu "Psohlavci" doplněným ilustracemi od Mikoláše Alše.

Není možné samozřejmě tvrdit,že výše uvedené dokladuje původ současného chodského psa.Pouze je historicky podložena existence formy ovčáckého psa ustáleného typu v místních podmínkách na území Čech.

Celková charakteristika

Středně velký pes ovčáckého typu s obdelníkovým rámcem těla.Má dlouhou srst s bohatou podsadou,která ho činí otužilým a odolným vůči povětrnostním vlivům.Vyniká harmonickou stavbou těla.Všechny tělesné partie jsou sladěny tak,že jako celek působí kompaktně a ladně.Charakteristické pro plemeno je postavení a nesení krátkých uší,elegantní linie dlouhé šíje a krku a dále bohatost dlouhé srsti.Jeho pohyb je lehký a volný.Vyznačuje se temperamentní povahou bez známek nervozity.Je přítulný ke členům rodiny,zejména k dětem.Vůči cizím osobám je zdrženlivý,avšak při ohrožení svých blízkých nebo jejich majetku umí být ostrý a útočný.Je výborným hlídacím,ochranářským a doprovodným psem,který je schopen náročného výcviku.Je obdařen vynikajícím nosem,čichové práce zvládá s lehkostí a temperamentem.Díky ideální střední velikosti a dobré ovladatelnosti lze chodského psa využít ve slepeckém výcviku.Navíc pro výborné čichové schopnosti může být s úspěchem nasazen při záchranářských akcích a při vyhledání osob v lavinách.Projevuje rovněž vlohy pro střežení stád a práci v zápřahu.

Chování a povaha

Temperamentní pes rychlých,ne však překotných reakcí.Lehce učenlivý,pozorný,dobře ovladatelný,poddajný.Je skromný,nenáročný a houževnatý.Jeho přítulnost k malým dětem je obdivuhodná a činí z něho příjemného společníka rodiny.Je nebojácný,pevných nervů a mimořádně ostražitý.Má výborné čichové schopnosti.

Výška a hmotnost

Výška:Výška v kohoutku musí být: 52 až 55 cm u psa,49 až 52 cm u feny.Toleruje se maximální možná odychylka + - 2 cm.

Hmotnost: Optimální hmotnost-rozmezí 18-25 kg.

Tato část článku je použita z kalendáře Chodského psa 2008. Více se dočtete buď v kalendáři nebo na stránkách klubu.

http://www.kpchp.org/historie.html